vineri, 19 aprilie, 2024

HALEP inregistreaza o noua performanta

Simona Halep, locul 3 mondial, este prima jucatoare din circuitul WTA care inregistreaza 25 de victorii in acest an, in vreme ce Serena Williams, liderul mondial, are doar 20 de victorii, iar Maria Sarapova, locul 2 WTA, 17 victorii. Halep, care a castigat trei turnee in 2015, a obtinut, miercuri, in partida cu Garbine Muguruza, locul 20 WTA, victoria cu numarul 25 la simplu. Jucatoarea elvetiana Timea Baczinsky, locul 22 WTA, are si ea un numar impresionant de victorii, 23, la fel ca sportiva ceha Karolina Pliskova, locul 12 WTA.

Simona Halep, a invins-o, miercuri, pe iberica Garbine Muguruza, calificandu-se astfel in sferturile de finala de la Stuttgart. Meciul a inceput cu stangul pentru Halep, pierzand serviciul la debut si fiind condusa cu 2-0 si 3-1, primul set fiind adjudecat de spanioloaica cu 6-3. Urmatoarele doua seturi au fost castigate de romanca cu 6-1, 6-3.