joi, 25 aprilie, 2024

HANDBAL FEMININ:Romania invinge clar Ungaria

Nationala feminina de handbal a Romaniei a invins clar formatia Ungariei, cu scorul de 29-21 (15-9), duminica seara, la Helsingborg, in primul sau meci din Grupa principala II a Campionatului European din Suedia – EURO 2016.

Tricolorele au facut un joc perfect si nu au lasat nicio sansa adversarei, care castiga clar meciul din finala Trofeului Carpati, cu 29-24 (14-12), la Cluj-Napoca.

Apararea compacta a cedat in putine randuri, iar in atac Cristina Neagu a fost de neoprit.

Ungaria a marcat primul gol al meciului (min. 1), dar apoi Romania s-a desprins la 4-2 (4), 6-3 (11), iar apoi la patru goluri, 9-5 (11). In finalul primei reprizei, Romania a ajuns sa conduca la sapte goluri, 15-8 (28), iar la pauza scorul a fost de 15-9.

In debutul partii secunde, Romania conducea la noua goluri, 18-9 (34), cea mai mare diferenta din acest meci, inregistrata apoi in mai multe randuri. Echipa antrenata de danezul Kim Rasmussen (ex-CSM Bucuresti) s-a apropiat la sase goluri, 14-20 (41), dar tricolorele au refacut ecartul, conducand cu 24-15 (49). Romania a castigat la o diferenta confortabila, 29-21, desi in ultimele minute selectionerul spaniol Ambros Martin a introdus si jucatoarele care au evoluat mai putin.

Cristina Neagu a fost MVP-ul meciului, cu cele 10 goluri marcate.

Au evoluat echipele:

Romania: Denisa Dedu (7 mingi parate), Paula Ungureanu (3 mingi parate) – Aneta Udristioiu (3 goluri), Gabriella Szucs, Melinda Geiger (1), Crina Pintea (1), Eliza Buceschi (5), Cristina Neagu (10), Cristina Florica (1), Cristina Laslo, Ana Maria Iuganu, Cristina Zamfir, Oana Manea (4), Madalina Zamfirescu (1), Florina Chintoan, Laura Chiper (3). Selectioner: Ambros Martin.

Ungaria: Eva Kiss (3 mingi aparate), Melinda Szikora (5 suturi parate) – Nadine Schatzl (1), Krisztina Triscsuk (3), Anita Gorbicz (3), Anett Kisfaludy, Kinga Klivinyi (3), Bernadett Bodi (1), Klara Szekeres, Anna Kovacs (3), Dora Hornyak (2), Rea Meszaros (1), Ildiko Erdosi (2), Viktoria Lukacs (2). Selectioner: Kim Rasmussen.

Au arbitrat slovacii Peter Brunovsky si Vladimir Canda.

Norvegia ocupă primul loc, cu 6 puncte, urmată de România, 4 puncte (+11), Danemarca, 4 puncte (+6), Cehia, 2 p (-1), Rusia, 2 p (-5), Ungaria, 0 puncte.

Marţi vor avea loc partidele România – Cehia (17,15, ora României), Ungaria – Norvegia (19,30) şi Danemarca – Rusia (21,45). Primele două clasate se califică în semifinalele competiţiei.