Lider de otel! Steaua tine cu dintii de primul loc in Liga I

In etapa 10 din Liga I de fotbal, Steaua a invins la Otelul Galati cu scorul de 3-0, prin golurile marcate de Latovlevici, Sanmartean si Szukala • Vicecampioana Astra a pierdut surprinzator acasa cu Viitorul • Astazi se va disputa ultimul meci din aceasta runda, ASA Targu Mures – CFR Cluj

Steaua se mentine in fruntea Ligii I si dupa etapa a zecea. Jucatorii lui Costel Galca au castigat partida de la Otelul Galati, scor 3-0 si s-au distantat de CFR Cluj, care va juca in aceasta seara (ora 21.00, Look TV) la ASA Targu Mures, in ultimul joc al rundei. Campioana Romaniei in exercitiu venea dupa un rezultat de egalitate pe propriul teren cu Astra, scor 0-0. De partea cealalta, galatenii veneau dupa umilinta suferita pe terenul Pandurilor, scor 4-0.

Steaua a castigat fara emotii, conducand cu 2-0 la pauza, dupa doua goluri marcate in minutele 21 si 23, de Iasmin Latovlevici si Lucian Sanmartean, iar galatenii au ramas in 10 oameni dupa eliminarea lui Helder din minutul 16. In repriza secunda, stelistii nu au mai fortat si au mai punctat o singura data prin Szukala. Acelasi Szukala, dar si Paul Papp au mai impins balonul in poarta galatenilor, dar reusitele lor au fost anulate pe motiv de ofsaid. Steaua a lovit si de doua ori bara transversala prin Rusescu si Keseru.

In schimb, Astra continua parcursul dezamagitor din ultima luna. Giurgiuvenii au pierdut pe teren propriu in fata Viitorului, 0-1, si sunt acum la sase puncte distanta de liderul Steaua. Pustii lui Gica Hagi au dat lovitura inca din minutul 2 pe terenul vicecampioanei, Bonilla reusind sa deschida scorul dupa o iesire gresita la ofsaid a lui Junior Morais. Astra a preluat fraiele partidei, insa tot oaspetii au avut sansa sa inscrie, Andelkovici reluand putin peste poarta de la marginea careului. Takayuki a trecut pe langa egalare in minutul 31, insa reluarea sa din cadere a fost respinsa de Buzbuchi. Astra a mai avut si doua bare, prin Cristescu (53) si Florescu (90).

Mult mai in forma sunt jucatorii Petrolului Ploiesti, care au reusit sa se impuna cu 1-0 pe propriul teren in fata lui Gaz Metan, dupa o gafa uriasa produsa de portarul Milos Buchta. Gafa facuta de portarul mediesenilor in minutul 12 a dictat soarta partidei. Goalkeeperul a incercat sa degajeze un balon venit de la un coechipier, insa mingea l-a lovit pe Astafei in brat si a intrat in poarta. Pana la pauza doar eroarea lui Pecanha, care a iesit gresit la un balon, a mai fost in prim-planul partidei. Portarul ploiestenilor a fost salvat de Satli, care a respins cu capul din fata portii ramase goala. Dupa pauza, mediesenii au dominat, dar nu au reusit sa mai restabileasca egalitatea.

Revelatia acestei editii de campionat este FC Botosani, o formatie pregatita de antrenorul Leo Grozavu, om care a fost si in conducerea CSMS, dar a fost alungat de la Iasi de “geniile” din fruntea clubului din Copou. Botosaniul a invins cu 1-0 in deplasarea de la Ceahlaul, dupa un meci lipsit de mari ocazii, cu un gol marcat in minutul 2 de Hadnagy.

In fine, tot sambata, Universitatea Cluj s-a impus pe propriul teren cu 2-0 in fata Pandurilor din Targu Jiu, aceasta fiind prima victorie din campionat cu Ogararu pe banca ardelenilor. Cristocea si Kovacs au punctat pentru un succes meritat al clujenilor.

Aseara, in ultimul meci al zilei, Dinamo a remizat cu CS Universitatea Craiova, scor 1-1, exact in ziua in care se implineau 14 ani de la moartea lui Catalin Haldan, unicul capitan. Oltenii au deschis scorul in prima repriza, dupa un autogol al lui Steliano Filip, in timp ce Dinamo a egalat in debutul actului secund, printr-un penalty obtinut de Marius Alexe si transformat de Kamil Bilinski.