joi, 28 martie, 2024

Primele victime! Trei echipe din Liga I, eliminate din Cupa Romaniei

Ieri s-au disputat primele sase meciuri din faza saisprezecimilor de finala din Cupa Romaniei la fotbal. Inca din primul tur, Cupa a facut victime pentru echipele din Liga I, nu mai putin de trei formatii din elita parasind deja competitia. Marea surpriza a acestei faze a competitiei s-a consemnat la Suceava, acolo unde divizionara secunda Rapid CFR a eliminat-o pe Gaz Metan Medias, dupa prelungiri.

In minutul 103, Negru a marcat golul victoriei cu o lovitura de cap din interiorul careului mic. Si Concordia Chiajna, viitoarea adversara a CSMS Iasi in campionat (vineri, in Copou) a parasit Cupa Romaniei. ASA Targu Mures a eliminat Concordia Chiajna din 16-imi, scor 4-1, intr-un meci in care reusita bulgarului Dyulgerov din debut a reprezentat un simplu foc de paie. Axente, Amauri si N’Doye au inscris in contul gazdelor pana la pauza, scorul final fiind stabilit de primul, la capatul unei pase de geniu venita de la Ianis Zicu.  A treia echipa de Liga I care a parasit Cupa s-a ales aseara, dupa inchiderea editiei, intre FC Botosani si Rapid.

In rest, Otelul Galati s-a impus, de asemenea, la limita, cu 1-0, in fata rivalei locale CF Braila. Emil Jula a primit de la Gradinaru un balon in minutul 56 si a inscris cu un sut sub bara. Pandurii Targu Jiu a avut parte de un meci mai dificil decat s-ar fi asteptat cu Soimii Pancota. Gorjenii au deschis scorul prin Mevija, dar s-au vazut egalati dupa doar noua minute prin Bad. Suciu a inscris golul victoriei Pandurilor cu cinci minute inaintea finalului timpului regulamentar.