marți, 16 aprilie, 2024

Simona Halep, eliminata de numarul 121 WTA la US Open

Simona Halep a fost eliminata in turul III de la US Open, ea fiind invinsa de croata Mirjana Lucic-Baroni, numarul 121 in clasamentul WTA.

Cu un serviciu extrem de slab si dominata de adversara ei la aproape toate capitolele, Simona a fost invinsa in doua seturi, scor 6-7, 2-6.

Halep n-o mai intalnise niciodata pe veterana Lucic, insa putini erau cei care se asteptau la o asemenea surpriza, mai ales ca debutul partidei a fost unul perfect pentru romanca.

Simona a reusit breakul in game-ul trei, si-a pierdut apoi serviciul, insa a revenit cu alte doua breakuri si s-a distantat la 5-2, avand chiar minge de set.

A fost momentul in care jocul romancei s-a “taiat” brusc, Lucic reusind sa revina de la 2-5 la 6-5. Halep a dus primul set in tie-break, insa acolo a pierdut dramatic, la 6.

Setul secund nu a avut practic istoric, Simona fiind o umbra a jucatoarei care a ajuns pe locul doi in clasamentul mondial.

Lipsita de agresivitate, gresind mult, atat la serviciu, cat si in schimburile de mingi, constanteanca nu a reusit decat doua game-uri si a parasit terenul de joc cu capul plecat.

Mirjana Lucic-Baroni o va intalni in turul IV de la US Open pe Sara Errani, cea care a eliminat-o pe Venus Williams dupa un meci de infarct.