sâmbătă, 20 aprilie, 2024

Simona Halep se califica in semifinale la Roma si ramane numarul 1 mondial

Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului de categorie Premier 5 de la Roma, după ce a învins-o în două seturi pe sportiva franceză Caroline Garcia, scor 6-2, 6-3, şi rămâne numărul 1 mondial şi săptămâna viitoare, urmând să fie cap de serie numărul 1 la Roland Garros.

Halep a început meciul cu un break şi a reuşit să se impună în primul set cu 6-2.

În setul doi, Simona Halep a reuşit un break, iar la 5-2 a fost rândul franţuzoaicei să reuşească un break.

În cele din urmă, Halep s-a impus şi în setul doi cu scorul de 6-3, de acolo şi-a păstrat avantajul până la 6-2 după un meci care a durat o oră şi 15 minute.

În semifinale Halep va evolua contra Mariei Şarapova, locul 40 mondial, rusoaica impunându-se în şapte din cele opt întâlniri de până acum.

Pentru accederea în semifinale, Halep va primi 126.590 de euro şi 350 de puncte WTA.