joi, 18 aprilie, 2024

Simona Halep, victorie dificila! A avut nevoie de 3 seturi pentru a trece de Riske! Cu cine poate juca in turul II de la Beijing

Simona Halep a castigat cu greu meciul cu Alison Riske, din turul I al turneului de la Beijing, scor 6-3, 3-6, 6-2.

Romanca, locul 2 WTA, a castigat categoric primul set, desi Riske a inceput bine, cu break. In setul doi, Halep a avut o cadere si i-a permis americancei sa controleze schimburile, sa fie agresiva si sa castige setul.

In decisiv, Simona a inceput bine si a condus cu 3-0. Riske s-a apropiat la un game, dar romanca a revenit si a castigat meciul, dupa 2 ore si 12 minute.

Halep, 25 de ani, se va duela in turul II cu invingatoarea partidei Rybarikova – Bouchard.