sâmbătă, 20 aprilie, 2024

Vasluianca Maria Magdalena Ifteni este noua campioană la 10.000 m

Maria Magdalena Ifteni a fost pe podium la Finalele Campionatului Național de tineret și seniori de atletism, de la Pitești. Vasluianca a demonstrat că se poate duela cu senioare cu experiență, fiind prima la tineret, în proba de 10.000 m. Cu timpul de 37:59.82, sportiva pregătită de Viorica Pintilie a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului, cucerind titlul național și medalia de aur.

În a doua zi de concurs, Maria Ifteni a fost la startul probei de 5.000 de metri, unde a trecut a cincea linia de sosire, aducându-i medalia de argint la tineret.

În competiție s-a mai aflat și Diana Bogos, care a încheiat la general pe locul 6, la 800 m, și locul 7, la 400 m. Însă, la tineret, a urcat de fiecare dată pe podium, obținând medaliile de bronz. Dubla performanță i-a adus un loc în lotul României, la Europenele de tineret, de la Bydgoszcs (Polonia).

Pe locul 8 s-a regăsit o altă vasluiancă, Izabela Spiridon, care este încă junioară, la tineret clasându-se pe locul 5.