joi, 28 martie, 2024

Victorie pentru SIMONA HALEP

Simona Halep s-a calificat in optimile de finala ale tureului Rogers Cup de la Toronto (Canada), dupa ce a invins-o incantator pe sarboaica Jelena Jankovici (locul 23 WTA).

Sportiva noastra s-a impus in doua seturi, scor 6-3, 6-4, intr-un meci ce a durat mai putin de o ora si jumatate.

Aflata la primul meci de simplu dupa eliminarea rapida suferita la Wimbledon, Simona Halep a aratat multa incredere si un tenis de calitate.

Sportiva noastra a facut un break foarte rapid in primul set, iar apoi a servit excelent si si-a mentinut avantajul pana la final, pentru un 6-3 impresionant.

In setul secund, Simona a avut din nou un start excelent, iar apoi a defilat pentru o victorie ce ne-a adus aminte de forma din prima parte a acestui an.

Pentru calificarea in optimile de finala, Simona si-a asigurat un cec in valoare de 25.380 de dolari si 105 de puncte WTA.

In turul urmator, Simona o va intalni pe castigatoarea dintre Angelique Kerber si Monica Puig.